W lecie 2019 roku trenerzy Piotr Garula, Piotr Ożóg, Sebastian Tomaszewski oraz Grzegorz Pędziwiatr przebywali na stażu trenerskim w Pradze obserwując jednostki treningowe wszystkich drużyn Slavii i Sparty. Czesi naprawdę robią dobre wrażenie, a efekty ich pracy widać już na dzień dzisiejszy na europejskich salonach
Obiekty piłkarskie w Czechach, które odwiedzili trenerzy:
Slavia Praga – Centrum Miasta Vršovice – Eden: Stadion główny plus – 3 pełnowymiarowe boiska naturalne, 1 pełnowymiarowe sztuczne, boiska piaskowe do siatkówki i Beach soccera Horní Počernice – Xaverov: 2 pełnowymiarowe boiska trawiaste, jedno pełnowymiarowe sztuczne, internat.
Sparta Praga – 8 boisk pełnowymiarowych w centrum miasta, oraz oddalony o kilka kilometrów Stadion Generali Arena o pojemności 20854 miejsc
SLAVIA PRAGA – pięciokrotny mistrz Czech. Występowali między innymi Jiri Pavlenka (obecnie Werder Brema), Tomas Soucek (West Ham United), we wcześniejszych latach Karel Poborsky i Vladimir Smicer.
Piłkarze w wieku 11 – 15 lat uczęszczają do szkoły, w których odbywają zajęcia między innymi z innych gier sportowych, z treningu motorycznego i techniki piłkarskiej. Starsi zawodnicy mają do wyboru mają kilka rodzajów szkół, ukierunkowanych na zajęcia m.in menedżer sportu czy trener piłki nożnej. Wszystko po to aby już po szkole średniej mieli podstawowe uprawnienia trenerskie.
W Akademii Slavii pracuje ok. 80 osób. Sztaby trenerskie dopasowane są do poszczególnych kategorii wiekowych. Każdy z trenerów posiada uprawnienia UEFA Pro, UEFA A i UEFA B.
Od kategorii U-12 drużyny trenują 2 razy dziennie rano i popołudniu. Na wcześniejszych etapach drużyny trenują raz dziennie. Zajęcia dodatkowe typu pływanie, gimnastyka czy lekkoatletyka prowadzone są przez specjalistów w tych dziedzin.
Struktura Akademii:
1 departament – U5-U11 – trenerzy licencja min. UEFA B
2 departament – U12-U15 – trenerzy licencja UEFA A
3 departament – U16-U21 – dla trenerów niezbędna licencja UEFA PRO
Za każdy z powyższych departamentów odpowiada inny koordynator, jednak nad całością czuwa dyrektor sportowy Akademii. Trenerzy pracują na pełnych etatach koncentrując się w 100% na swojej drużynie. Do U-13 włącznie drużyny nie grają w ligach, jednak regularnie rozgrywają mecze sparingowe i często biorą udział w międzynarodowych turniejach. Starsi zawodnicy od U-14 wzwyż regularnie biorą udział w rozgrywkach ligowych.
SPARTA PRAGA – dwunastokrotny mistrz Czech oraz 21 krotny mistrz Czechosłowacji, 7 krotny zdobywca pucharu Czech oraz dwukrotny zdobywca Superpucharu. Wielokrotnie występowała w Lidze Mistrzów, a w sezonie 1991/1992 dotarła aż do półfinału.
Wśród jej wychowanków można wymienić Tomas Rosicky (później Borussia Dortmund i Arsenal), Patrik Schick (Sampdoria, AS Roma) czy Pavel Kaderabek (1899 Hoffenheim)
Wszystkie kategorie wiekowe trenują na stadionie Strahov. Gigantyczny obiekt, wybudowany w latach rozkwitu Czechosłowacji. Sam stadion jest uznawany za największy obiekt piłkarski na świecie, a jego pojemność szacowana jest na ok. 250-300 tys. widzów. Obiekt położony jest na przepięknym, najwyższym wzgórzu nieopodal centrum Pragi. Strahov niszczeje, jednak Sparta wybudowała na nim swoje centrum treningowe.
Struktura Akademii wygląda podobnie jak w przypadku Slavii, jednak wszystkie jednostki treningowe każdej kategorii wiekowej są w jednym miejscu.
Przez cały pobyt w Pradze mieliśmy możliwość oglądać treningi, sparingi i mecze ligowe wszystkich kategorii wiekowych zarówno w Slavii jak i w Sparcie Praga. Kolejne bezcenne doświadczenie do naszego trenerskiego życia. Cieszy fakt zobaczenia również namiastki klimatu Ligi Mistrzów, z którą u nas ciężko doświadczyć.
Przykładowe jednostki treningowe:
Trening drugiej drużyny Slavii Praga:
Trening pierwszej drużyny Sparta Praga
Rozgrzewka meczowa drużyny CFR Cluj (Rumunia) przed meczem 4 rundy eliminacji do Ligii Mistrzów ze Slavią Praga
AUTOR: PIOTR GARULA/PIOTR OŻÓG – uczestnicy stażu trenerskiego w Pradze