- Zawsze wspieraj swoje dziecko. Zapewniaj go, że wykonuje coś dobrego będąc po prostu częścią drużyny. Pamiętaj, że Twój przekaz do swojego dziecka jest bardzo ważny. Jesteś dla niego największym autorytetem.
- Nie usprawiedliwiaj dziecka jeżeli nie gra dobrze, często jest tego jakiś powód. Zachęcaj dziecko, aby ciężko trenowało i dawało z siebie wszystko. To zdecydowanie najlepsze wyjście, nawet jeśli Twoja pociecha ma słabszy okres na boisku.
- Nie krytykuj trenerów. Musisz pamiętać, że trener jest dla zawodnika szefem i nauczycielem. Jeśli go krytykujesz, jak możesz spodziewać się, że Twoje dziecko będzie go szanować i słuchać?
- Bez znaczenia jest czy Twoje dziecko gra w pierwszym składzie czy nie, wszyscy muszą przestrzegać zasad dotyczących zachowania, żywienia, nauki, punktualności i dyscypliny. Piłka nożna to bardzo wymagający sport i trenerzy muszą dbać o to, jak zawodnicy zachowują się nie tylko na boisku, ale i poza, żeby każdy mógł uzyskać jak najlepsze wyniki.
- Wymagaj od swojego dziecka dobrych ocen. Sprawdź ile godzin poświęca na naukę. To Rodzice uczą właściwego podejścia do obowiązków szkolnych. Dla piłkarza bardzo ważny jest rozwój intelektualny. Znajdź sposób na zmotywowanie swojego dziecka. Wyeliminuj takie rzeczy, które zabierają czas na naukę.
- Nie krytykuj innych graczy oraz nie próbuj zastępczo żyć życiem swojego dziecka. Piłka nożna to gra Waszych dzieci i niech one w nią grają. Nie pokazuj złości ani zazdrości kolegom Twojego dziecka z powodu ich sukcesów (więcej bramek, miejsce w pierwszym składzie, pochwała trenera). Tego rodzaju zawiści przechodzą na dziecko i mogą zniszczyć drużynę.
- Nie wymądrzaj się. Trenerzy pracując z dziećmi przez cały rok, dobrze wiedzą co każde potrafi lub nie. Trenerzy znają ich mocne i słabe strony. Jako kibic, na meczu jak najbardziej wspieraj drużynę, ale odróżniaj to od sterowania zespołem. Hasła „podaj”, „zagraj”, „strzelaj”, „dawaj” itp. nie są formą dopingu.
- Domagaj się od swojego dziecka godnego sportowego zachowania na boisku ale i poza nim. Wymagaj szacunku dla drużyny i jej zasad, przeciwnika oraz sędziów. Nie pozwól, żeby Twoje dziecko przez jakieś niestosowne gesty lub incydenty, które mogą mu przynieść wstyd, naraziło na szwank dobre imię rodziców i Akademii. Szacunek dla siebie zaczyna się od siebie.
- Zachęcaj swoje dziecko, żeby poprawiało swoją samoocenę i wiarę w siebie. Nie wolno porównywać dziecka z innymi członkami rodziny, którzy kiedyś grali. Każde dziecko jest inne. Nie oczekuj, że będzie ono miało takie osiągnięcia, jak starszy brat czy kuzyn.
- Zachęcaj swoje dziecko, żeby powodem do gry była miłość do piłki nożnej. To nastawienie łagodzi presję na dziecko. Inna motywacja może być przyczyną samolubnej gry i egoistycznego spojrzenia na futbol.
Czy dzieci z astmą mogą grać w piłkę nożną?
Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą wśród dzieci w której alergiczny stan zapalny w oskrzelach powoduje ich zwężenie, a to w znacznym stopniu upośledza wydolność oddechową chorego. W zależności od stopnia zaawansowania choroby...
Czytaj dalej